6 Adımda Kötü Kokuları Deri Ürününüzden Temizleyin

6 Adımda Kötü Kokuları Deri Ürününüzden Temizleyin

Deri içindeki hava gözenekleri bizi rahatsız edebilecek olan sigara kokusu, yemek kokusu, ter, parfüm, küf veya bazıları için alerjik olabilecek yeni deri kokusu gibi kötü kokuları depolayabilme özelliğine sahiptirler. İşte bu kötü kokuları deri ürününüzden temizleyebilmek biraz pratik ve biraz da işin sırrını bilmeyi gerektirir. 

Deri Neden Kötü Kokar ? Kötü Kokular Deriden Nasıl Giderilir

Makale içerisinde anlatılan yöntemler genel olarak bilgilendirmek ve fikir vermek amacıyla yazılmıştır. Yöntemler ürününüzün imalatında kullanılan deri çeşidine göre değişiklik gösterebilir bu yüzden kötü kokuları deri ürününüzden giderme noktasında kendinize güvenmiyorsanız mutlaka bir profesyonele götürmenizi tavsiye ederiz. Aksi takdirde ürününüzde kalıcı hasarlar bırakabilirsiniz.

Kötü kokuları deri ürünlerimizden nasıl temizleyebileceğimize öncelikle kolaydan başlayıp zora doğru ilerleyelim.

 

1. Beyaz Sirke ile temizlik

Kötü kokan deri ürününüzdeki kokuyu giderebilmeniz için en etkili yöntemlerden birisi de beyaz sirke kullanmaktır. Özellikle ülkemizde temizlikte sıklıkla kullanılan sirke deri üzerindeki kötü kokuları gidermekte de üstün başarı sergiler.

Sirkenin asidik yapısı değdiği tüm moleküllere karşı baskın gelme eğiliminde olmasından dolayı deri üzerine yapışmış kötü koku moleküllerini hızlı bir şekilde parçalamak isteyecektir.

Dikkat !! Ancak sirkeyi deri ürününüz üzerinde kullanmadan önce ufak bir alanda test etmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bazı deri çeşitleri elle boyanırken bazıları da arabalar gibi fabrikalarda çok ileri tekniklerle boyanmaktadır. Bu sebeple sirkenin deriye teması sonucu ürününüzde renk solması, çatlama vb. sorunları yaşayabilirsiniz.

Nasıl Uygulanır ?

Kötü kokuları deri üzerinden Beyaz Sirke ile gidermek için sırasıyla;

 1. Öncelikle beyaz sirke su karışımı hazırlayın. Bunun içinde yarım ölçek su yarım ölçek beyaz sirkeyi bir kabın içinde karıştırın.
 2. Beyaz sirke solusyonunu dilerseniz bir kase içinde veya cam sil şişelerine benzer sprey şişelerine koyarak uygulayabilirsiniz. 
 3. Beyaz sirkeyi ufak bir pamuğa damlatın ve deri ürününüzün mümkünse dışarıdan görünmeyen bir yüzeyine uygulayın. Bir süre bekledikten sonra deride renk solması veya başka beklenmedik kötü bir sonuç olmuyorsa sonraki adıma geçebilirsiniz
 4. Kötü kokuyu deri üzerinden gidermek için temiz bir bez bulup sonra bu bezi beyaz sirke ile hafifçe (kesinlikle yoğun bir şekilde bezin sırılsıklam olmamalı) ıslatarak deri ürününüzün içini ve dışını çok bastırmadan hafifçe siliniz. 
 5. Sonra tamamen kuruyana kadar bekleyiniz. Mümkünse kurutmak için açık havayı tercih etmelisiniz. Direk güneş ışığı ve yağmur/nem almayacak açık bir alanda hem daha hızlı kuruyacaktır hem de taze hava kalan kötü kokuların uzaklaşmasında size destek olacaktır.
 6. Eğer koku geçtiyse elinize sağlık artık kurtuldunuz.
Ama bazı durumlarda koku çok ağır ve inatçı olabilmektedir. Bu yüzden kötü koku deri ürününüzden tamamen temizlenene kadar birinci adımdan itibaren sırasıyla tekrar uygulamanız gerekebilir.

  2. Karbonat ile temizlik

  2. en etkili silahlarımızdan birisi de karbonat, namı diğer Sodyum Bi-Karbonat. Zaten konu temizlik olduğunda sirkenin ve karbonatın adının geçmediği yer çok azdır. İşte bu çılgın ikiliden birisi olan Karbonat, deri ürünlerin temizliğinde profesyoneller tarafından sıklıkla ve güvenle kullanılmaktadır.

  Beyaz sirke asidik yapısıyla kötü koku molekülerini parçalarken, karbonat ise bunun tam tersini yaparak derideki kötü koku moleküllerini kendi bünyesi içerisinde hapis eder. 

  Her ne kadar karbonat kötü kokuların deriden temizlenmesinde yüzyıllardır güvenle kullanılıyor olsa da beyaz sirkedeki gibi karbonatı deri ürününüzün ufak ve mümkünse görünmeyen bir alanında test edip herhangi bir beklenmedik bir soruna neden olup olmadığını gözlemlemeniz iyi olur. Eğer beklenmedik bir sorun olursa uygulamayı sonlandırırsınız.  

  Nasıl Uygulanır ?

  Kötü kokuları Deri Kaplı Kanepe Gibi Büyük eşyaların üzerinden Karbonat ile temizlemek için sırasıyla;

  1. Deri kanepenizin veya koltuğunuzun görünür yüzeyleri üzerine toz halindeki karbonatı ince bir tabaka olacak şekilde dökün.
  2. Görünmeyen kısımlar için ise; kadınların külotlu çorabına benzer veya normal bir çorap içerisine doldurduğunuz karbonatı minder veya sırt arkalıklarının arasına yerleştirin.
  3. Mümkünse 24 saat kadar, değilse de bir gece boyunca karbonatın kötü kokularla savaşmasına izin verin.
  4. Bu süre bitiminde, elektrikli süpürge ile karbonatları deriyi çizmeden nazikçe  temizleyin.
  5. Koku tamamen gitmiş veya oldukça azalmış olacak. Eğer tamamen gitmediyse bu işlemi kötü koku deriden temizlenene kadar uygulayın.
  Kötü kokuları Deri Cüzdan, Deri Ceket veya Ayakkabı gibi küçük eşyaların üzerinden Karbonat ile temizlemek için sırasıyla; 
   1. Deri aksesuarınızın büyüklüğüne uygun olacak şekilde buzdolabı poşeti veya çöp poşeti içerisine deri aksesuarı koyun.
   2. Deri Cüzdan, Deri Ceket veya Deri Ayakkabının deri yüzeylerinin tamamına temas edecek şekilde içine karbonat ekleyin.
   3. Karbonatın iyice nüfuz edebilmesi için poşeti bir süre kadar çalkalayabilirsiniz.
   4. Mümkünse 24 saat kadar, değilse de bir gece boyunca karbonatın kötü kokularla savaşıp deriyi temizlemesi için izin verin.
   5. Uygulama süresi bitiminde cüzdanınızı veya ayakkabınızı karbonat tozlarından arındırmak için önce elektrikli el süpürgesi ve sonrasında kullanılmamış temiz bir fırça yardımıyla deri yüzeyini çizmemeye dikkat ederek nazikçe temizleyebilirsiniz.
   6. Kötü kokunun şiddetine göre değişmekle beraber genelde tek uygulamada kötü kokular deri cüzdan, deri ceket veya deri ayakkabınızdan tamamen gitmiş olacaktır. Ama gitmediyse de gidene kadar yukarıdaki adımları tekrar uygulayın. Yavaş yavaş galip geldiğinizi göreceksiniz.

   3. Gazete Kağıdı veya Kraft Paketleme Kağıdı kullanımı

   Kötü kokuların deriden temizlenmesine yardımcı diğer bir yöntemde gazete kağıdıdır. Gazete kağıdı isviçre çakısı misali, cam temizliğinde en etkili, evin boyanmasında en ucuz, mangalın yellenmesinde en bilindik, taşınılacak evin eşyalarının paketlenmesinde en güvenilir, salaş kebapçılarda ise en merak uyandıran haber başlıklarının denk geldiği ama en heyacanlı yerinden sonra okunamayan en en en değerli yoldaştır.

   E hal böyleyken kötü kokuların deri ürünlerimizden temizlenmesi noktasında da bir adım öne çıkıp yine yoldaşlık yapan gazete kağıdı, yapısındaki Porozite Yapıları yani mikro düzeydeki hava boşlukları sayesinde kötü kokuları içerisinde hapsedebilmektedir.

   Kötü kokuların deriden temizlenmesi

   Üstteki fotoğraf hakiki derinin yapısında bulunan porozite yapılarını mikroskop yardımıyla göstermektedir.

   Hakiki deri içerisinde de mevcut olan bu porozite yapıların içerisinde kötü kokular yuvalanmaktadır. İşte gazete kağıdı içerisinde de bulunan bu porozite yapıları deriye oranla sayıca çok çok çok daha fazladır.

   Gazete kağıdının sayıca daha fazla olan porozite yapılarını, kötü kokuların deriden giderilmesinde kullanıyor olacağız.  

   Nasıl Uygulanır ?

   1. Ön kontrol olarak lütfen, hem derinin hem de kullanacağınız gazete kağıdının kuru ve nemsiz olduğundan emin olunuz. Porozite yapıların nemle dolu olması bu uygulamanın işe yaramasını engeller.
   2. Bu yöntemden en fazla şekilde fayda elde edebilmek için deri ürününüzü etrafını tamamen gazete kağıdı ile sarmamaya dikkat edin. Bunun yerine, bir kutu içerisine gazete kağıtlarını avucunuzda kırıştırıp atın.
   3. Daha sonra deri aksesuarınızı kutu içerisine yerleştirin.
   4. Kutunun kapağını kapatıp 24 ila 48 saat kadar içinde bekletin.
   5. Kokunun şiddetine göre 1 veya daha fazla uygulama yeterli olacaktır. 

    

   4. Kötü Koku Kaynağını Kurutun

   Hakiki derinin gerçek bir hayvandan geldiği ve zamanında yaşayan bir organ olduğu için küf ve mantar oluşumuna açık bir zemini vardır. Deri hayvanın üzerindeyken kan akışı sayesinde kendini koruyabildiği için kolay kolay üzerinde küf ve mantar oluşumuna izin vermezdi. Ancak artık kendini koruyabilir durumda değil ve onu sizin korumanız gerekmektedir.

   Hakiki derinin en büyük düşmanı su veya yoğun nemli ortamlardır. Uygun miktarda sıcaklık ve nem, küf ve mantarlar için ideal bir üreme ortamı sunacaktır.

   Dolayısıyla deri ceketinizin, deri koltuğunuzun veya deri cüzdanınızın üzerine su, içecek veya bunlara benzer sıvı birşeyler döküldüyse küf ve mantar oluşumuna izin vermeden bir an önce temizlemeli ve kurutmalısınız. Çünkü bir sefer küf ve mantar oluşumu başlarsa sonrasında onlardan kurtulmak çok ama çok zor olacaktır.

   Islanan deri ürününüzü kurutmanın birden fazla yolu vardır. Bunlar sırasıyla;

   Nasıl Kurutulur ? Yöntemler;

   1. Islanan deriyi mümkünse açık havada, bol hava akışı olan ve direk gün ışığı görmeyecek bir yerde kurutmalısınız. Bu işlem derinin ne kadarlık bir bölümünün ıslandığına bağlı olarak 2 gün ile 2 hafta kadar sürebilir.
   2. Eğer açık havada kurutma imkanınız yoksa bu durumda kapalı bir mekanda ancak kesinlikle bol hava akımı olan bir yerde kurutabilirsiniz. Bu noktada dikkat edilecek olan en önemli nokta kesinlike dolap veya havadar olmayan kapalı bir odada kurutmaya çalışmamanızdır. Çünkü hava akımının olmadığı durgun ortamlarda deri kuruyana kadar çoktan küf ve mantar üremesi başlamış olacak ve geri dönüşü çok zorlaşacaktır.
   3. Fön makinası ile de dikkatli olmak kaydıyla ıslanan deriyi kurutabilirsiniz. İşin burdaki püf noktası ise fön makinasının en sıcak ayarında olmaması ve deriye çok yakın bir konumdan uygulanmamasıdır. Çünkü aşırı sıcak hava akışı deri üzerinde derin çatlaklara ve ufak dökülmelere sebep olabilir. Yaklaşık olarak 1 metre uzaklıktan ve orta sıcaklık ayarında olacak şekilde sabırla deriyi kurutmalısınız.
   4. Diğer bir yöntemde temiz bir bez yardımıyla hafif hafif ıslanan bölgeye bastırarak kurutmaya çalışmak ve sonrasında fazla su bez tarafından emildikten sonra yine kuru temiz bir bezi ıslanan yeri örtecek şekilde serip üzerine kuru pirinç taneleri dökmektir Bez ve pirinç taneleri yaklaşık 24 saat içerisinde derideki fazla nemi çekecektir. Ancak bu yöntem en yorucu olanıdır. Bu yüzden, deri ürününüzün nispeten ufak bir kısmı ıslandıysa bu yöntemi denemenizi tavsiye ederiz. Son olarak 24 saatin tamamlanması sonrası tam sonuç almak için yukarıda yazılı 1, 2 veya 3. yöntemlerden biri ile desteklenmelidir. 

    

   5. Profesyonel Deri Temizlik Ürünleri

   Yukarıda yazılan ve her evde mevcut olabilecek imkanlarla kötü kokuları deri ürününüzden gideremediyseniz bu durumda AVM'lerdeki ayakkabıcılardan veya kaliteli lostracılardan bulabileceğiniz deri temizlik ürünlerini kullanarak da kötü kokuları uzaklaştırabilirsiniz.

   Özellikle deri ürünlerin temizliği için imal edilen bu ürünler sadece kötü kokuların uzaklaşmasını sağlamakla kalmaz aynı zamanda deri rengini soldurmaz, deriye bakım yapar ve onun yumuşaklığını muhafaza etmesini sağlayarak çatlak oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

   Profesyonel deri temizlik ürünleri genelde sprey veya krem formda olmaktadır. Ürünlerin kullanımları ambalaj üzerinde net bir şekilde tarif edilmekle birlikte; genellikle ürünün üzerine spreylemek veya temiz bir bez parçasına kremi sürerek uygulamak esasına dayanır. 

    

   6. Profesyonel Deri Temizlik Uzmanları

   Eğer ne yaptığınızı bilmiyor veya daha önce tecrübeniz olmadığı için kendinize güvenemiyor ve ürünü riske atmak istemiyorsanız bu durumda yapmanız gereken en mantıklı hareket; İşi uzmanına devretmektir. "Deri Temizliği ve Tamiri" ile ilgili size en yakın uzmanları internetten araştırabilirsiniz. 

    

   Bilinmesi Gereken Diğer Alakalı Sorular;

   Deri Neden Kötü Kokar ? Deri içerisinde bulunan milyonlarca küçük hava gözeneklerinden oluşmaktadır. Bunlara porozite yapıları denmektedir. İşte bu yapılar fotoğrafta da göreceğiniz üzere tıpkı ağzı açık kavanozlara benzer. Kullandığınız deri cüzdan, deri mont, deri ceket veya deri kanepe zamanla sigara kokusunu, yemek kokularını, çalıştığınız ortamdaki kötü kokuları veya daha kötüsü küf ve mantar kaynaklı kötü kokuları içerisinde depolar. Bu depolanan kötü kokular da zamanla yavaş yavaş ağzı açık gözeneklerden ortama salınır.

   Deri Neden Kötü Kokar ? Kötü Kokular Deriden Nasıl Giderilir

       

      Kötü kokuların deri üründen uzaklaştırılması sırasında kesinlikle dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ? Eğer deriniz küf veya mantar kaynaklı olarak kötü koku salmıyorsa bu durumda çok fazla endişe etmenize gerek yoktur. Öyle veya böyle kötü kokular yavaş yavaş şiddetini yitirecek ve sevdiğiniz ürünü kullanmaya devam edeceksiniz.

      Ancak tek bir şartla !!

      Yukarıda anlatıldığı üzere deri doğası gereği kötü kokuları içerisinde depolamaktadır. Bu depolar yani porozite yapılı gözenekler ağızları açık kavanozlar gibidir. Eğer bu kokuları gidermeye çalışırken üzerine Parfüm, Oda Kokusu, Kolonya, Alkol veya benzeri kimyasallarla maskelemeye çalışırsanız kesinlikle işe yaramaz ve işleri çok daha zor hale getirirsiniz. Çünkü üzerine sıkacağınız bu ilave şeylerde depolardaki açık yerlere yerleşecek ve eski kokularla birleşip çok daha ağır bir koku salınımına sebebiyet verebilir.