Hakiki Deri Çeşitleri

Derileri sırasıyla 3 ana sınıfta çeşitlendirebiliriz. Bunlar hayvandan elde edilip fabrikada hangi proseslerden geçtiğine göre sırayla şu şekildedir;

 1. Hayvan türüne göre deri çeşitleri
  1. Dana Derisi
  2. Koyun Derisi
  3. Kuzu Derisi
  4. Keçi Derisi
 2. İşlenmeden önceki ham haline göre deri çeşitleri
  1. Full Grain Leather / Tüm Tanecikli Deri
  2. Top Grain Leather / Üst Yüzeye Yakın Tanecikli Deri
  3. Genuine Leather / Yarma Deri
  4. 4.) Bonded Leather / Salpa Deri  
 3. Yüzey işlemine göre deri çeşitleri
  1. Renklendirme Türüne Göre
   1. Aniline Leather
   2. Semi-Aniline Leather
   3. Pigmented Leather
  2. Yüzeye Doku Kazandırma Türüne Göre
   1. Finished Split Leather 
   2. Oily Pull-up Leather / Yağlı Deri
   3. Antique Grain Leather
   4. Nubuck Leather
   5. Suede Leather 

 

 1.) Hayvan Türüne Göre Deri Çeşitleri

 

Hakiki Deri Çeşitleri ve Özellikleri

 

Her ne kadar farklı hayvanlardan farklı deriler elde ediliyor olsa da genellikle piyasada çokça tercih edilen deri çeşitlerini sizler için inceliyor olacağız.

Unutmamak gerekir ki; her deri kendi kullanım alanında üstün performans sergilemektedir. Yani şu hayvanın derisi şu hayvanınkinden daha üstündür dememiz doğru olmaz. Örnek olarak dana derisi daha sağlam ve dayanıklı iken kuzu derisi daha yumuşaktır. Bu sebeple ürünün hangi üründe kullanılacağına göre hangi derinin daha iyi olduğu değişecektir.

 

2.) İşlenmemiş Ham Haline Göre Deri Çeşitleri

Birbirinden kalite ve fiyat konularında büyük farklarla ayrılan çok sayıda hakiki deri çeşidi vardır. Bir ürünü satın almadan önce ne için para ödediğinizi anlamanız fiyat-performans analizini doğru yapmanız ve gerekirse almadan önce hakiki deri çeşitlerinden anladığınızı göstererek pazarlık yapma imkanınızı artırır.

Bu sebeple hakiki derileri kalitesel ve fiyatsal olarak birbirinden ayıran nedenleri bilmemiz gerekir.

Şimdi çok hızlı bir şekilde derinin katmanlarını görelim ve sonrasında en kaliteli yeri neresidir anlayıp elimizdeki parayla en kaliteli ürünü tercih edebilelim. 

Aşağıdaki görselde derinin katmanlarını görüyoruz. Tıpkı bizlerdeki gibi hayvanların da derisinin en dış kısmına Cilt diyoruz. Cildimiz dış etkenlerden bizi koruyan ve adeta bir kalkan gibi sağlam olan yapıdadır. Bu sağlam yapısını ingilizcede Grain, Türkçe de ise "gren" ya da "tanecik" yapısı sayesinde kazanmaktadır.

İşte deri katmanları arasındaki en değerli kısımlar Gren yani tanecikli yapıların en yoğun olduğu kısımlardır.

Gren yapıların altında kalan kısımlarda ise tanecikli yapı lifli yapıya geçmeye başlar ve bu da derinin güçten düşmesine, mukavemetini yani uzun süre dayanım göstermesini engeller.

Full Grain Leather, Top Grain Leather ve Genuine Leather Deri Çeşitleri

 

Şimdi gelelim bu derinin hangi katmanlarından hangi deri çeşidi çıkıyor ve en yüksek fiyatı hangisi hakediyor görelim

1.) Full Grain Leather / Tüm Tanecikli Deri

Full Grain Leather yani tüm tanecikli deri çeşidi en kaliteli ve en pahalı deri çeşididir. Eğer bütçeniz imkan veriyorsa bu deri çeşidini almalısınız. Bu deri çeşidinin fiyatının haricinde en büyük handikapı üzerinde doğal yara izleri gibi izler bulunmasıdır ve bu da bazı tüketiciler tarafından çok sevilirken bazıları tarafından ise sevilmez. Bu yüzden hemen herkesin beğenisini kazanan en popüler deri çeşidi olan Top Grain Leather'ı bir sonraki maddede inceleyeceğiz.

Derinine en üst tabakasını oluşturur. Buna kıllara en yakın olan kısım yani cilt kısmı da denir.

Bu katman atmosfer koşullarına en çok maruz kalan ve hayvanı dış zararlı etkenlerden korumakla görevli olan kısımdır. Bu sebeple adeta bir kalkan kadar güçlü yapıdadır.

Bu kısımdan yapılan hakiki deri o kadar güçlü ve sağlamdır ki iki kişi bir ucundan çekip yırtmaya çalışsalar başarısız olurlar.

En üst seviyedeki lüks markalar genelde full grain leather (tüm tanecikli deri) tercih ederler.  Zaten deri bir ürün alacağınız zaman çok uçurum seviyede fiyat farkları varsa o zaman alacağınız ürünün en üst kalitedeki bu deriden yapılmış olduğunu tahmin edebilirsiniz.

Alacağınız ürünün Full Grain Leather'dan imal edildiğini anlayabilmenin farklı yolları vardır. Hayvanın kıllarına en yakın kısımdaki cilt kısmından imal edildiği için kıl köklerinin içinden çıktığı gözenekleri rahatlıkla görebilirsiniz. Aynı amanda cilt kısmı yaralara, hayvan ısırıklarına ve doğuştan gelen izlere ev sahipliği yaptığı için yara, çizik veya siyah ben gibi izleri görmeniz muhtemeldir. 

Hakiki deriyi nasıl tespit edebileceğinizi anlamanıza yarayan ve rahatlıkla uygulayabileceğiniz testleri " Hakiki Deri Nasıl Anlaşılır ? " isimli makalemizden öğrenebilirsiniz.

Full Grain Leather / Tüm Tanecikli Derinin Avantajları Ve Özellikleri;

 • En sağlam deri tabakasıdır
 • Diğer deri tabakalarına kıyasla daha serttir
 • Hava gözenekleri daha fazla olduğu için daha az nem tutma eğilimindedir. Bu da küf ve mantar oluşumu sonrası kötü görüntü ve kokunun önüne geçmeye yardımcı olur.
 • Kullandıkça kendine has kararmalar ve patika oluşumlarına izin verir. Bu da uzun vadede daha karizmatik ve eşsiz bir ürün olmasını sağlar.

 

2.) Top Grain Leather / Üst Yüzeye Yakın Tanecikli Deri

Fiyatı Full Grain Leather kadar olmasa da yine de yüksek fiyatlıdır ve en popüler yani en sevilen deri çeşididir.

Bu yüzden Peevv. Leather olarak ürünlerimizde Top Grain Leather tercih ediyoruz. 

Üst yüzeye yakın tanecikli deri ise ikinci en kaliteli deri olarak nitelendirilir. Aslına bakarsanız Full Grain Leather ile Top Grain Leather arasında kullanım sırasında çok ciddi farklar yoktur ve bir kullanıcı birini ötekine tercih etmekte çok zorlanır. Çünkü Top Grain Leather'da Full Grain Leather gibi cildin kendisini veya cildin büyük bir kısmını kullanmaktadır.

Aralarındaki tek fark Top Grain Leather belli belirsiz bir şekilde yüzey temizliğine maruz kalır. Bu yüzey temizliği sırasında deri üzerindeki yara ve çizik izleri ile hayvanın doğuştan gelen siyah ben gibi izleri tamamen giderilmese de temizlenmeye çalışılır. 

Top Grain Leather Tüketiciler tarafından en beğenilen deri çeşididir.


Ayrıca şunu da belirtmek lazım; Full Grain Leather ile Top Grain Leather ingilizce isimlerinden dolayı kafa karışıklığına neden olabilir. İngilizcedeki Top kelimesi en üst anlamına gelebildiği için sanki Full Grain Leather'dan daha kaliteli gibi bir izlenim bıraksa da aslında ikinci en kaliteli hakiki deri çeşididir.

Ama tekrarlamakta fayda var Full Grain Leather kalite olarak %100 ise Top Grain Leather'da hiç yoksa %95 civarındadır. Son tüketicinin aralarındaki farkı net bir şekilde anlayıp hissedebileceği net bir kalite farkı bulunmaz. 

Top Grain Leather / Tüm Tanecikli Derinin Avantajları Ve Özellikleri;

 • Hemen Hemen Full Grain Leather 'daki gibi sağlam ve dayanıklıdır.
 • Hava gözenekleri nispeten daha az olsa da yine de yeterli seviyededir. Bu sayede küf ve mantar oluşumunun önüne geçmeye yardımcı olarak kötü koku ve görüntü oluşmasını engellemede etkilidir.
 • Yine aynı şekilde patina oluşumuna imkan tanıdığı için kullandıkça rengi olgunlaşır ve kendine has karizmatik bir görünüme kavuşur.

3.) Genuine Leather / Yarma Deri

Genuine Leather yani yarma deri üçüncü kalitedeki hakiki deri çeşididir.

Genuine ingilizcedeki kelime anlamı Hakiki, Gerçek olduğu için dünyada tüketiciler tarafından sıklıkla en kaliteli deri olduğu zannedilmektedir. Halbuki hakiki derinin artık kısmı olarak nitelendirilebilecek derecededir.

  Aşağıdaki görselde gördüğünüz üzere dana derisi yarma makinesi olarak isimlendirilen cihaza girer ve iki parçaya ayrılır. En üstte kalan kısımlar Full Grain Leather ile Top Grain Leather kısımları olurken alt kısımda kalan kısımları ise Genuine Leather kısımlarıdır. 

   

  Genuine Leather derinin artık kısımları olduğu ve fiber yapıların çok olduğu kısımlar olduğu için mukavemeti düşüktür. Eğer işlem görmemiş Genuine Leather'dan elinize bir parça alıp sağından ve solundan çekseydiniz hemen paramparça olurdu. Düşük mukavemet ve dayanıma sahip olan Genuine Leather tek başına ürünlerin imalatında kullanılamadığı için fabrikalarda mukavemet artırıcı işlemlerden geçirilirler.

  Mukavemeti artırmak için genuine leather tabakaları yapıştırıcılarla birbirine yapıştırılıp sonrasında komple boyanır ve deri yüzeyi hissiyatı verebilmek amacıyla özel preslerde yüzeyine deri dokusu kazandırılarak sanki Top Grain veya Full Grain Leather hissiyatı verdirilmeye çalışılır.

  Hakiki Derinin Genuine Leather kısımlarından düşük fiyatlarda kemer, çanta ve ayakkabı imalatı yapılabilmektedir. 

  4.) Bonded Leather / Salpa Deri

  Salpa Deri olarak da bilinen Bonded Leather, derinin en istenmeyen kısımlarından poliüretan veya latex kullanılarak birbirine bağlanmış deri parçalarından üretilmektedir.

  Tıpkı bir marangoz atölyesinde yerlere saçılmış talaş parçaları gibidir. Talaşları toplar yapıştırıcı ve pres yardımıyla sunta mdf plakalar gibi kullanmaya çalıştığımız gibidir.

  Bu tarz deriler en kalitesiz ve ucuz olanlarıdır. Salpa deri kullanımı ucuz kitap veya ajandalarda mutlaka görmüşsünüzdür. Kısa bir süre kullanıldıktan sonra bu deri çeşidi pul pul dökülmeye başlar.

   

  3.) Yüzey işlemine göre deri çeşitleri

  Tüm deri imalat sürecinin en can alıcı noktalarından birisi bu yüzey işlemlerinin olduğu aşamadır. Çünkü deriler bu işlemden sonra tüketicinin karşısına çıkacak ve kendini beğendirebilecektir.

  Dericilikte yüzey işlemlerinden bahsedilirken aslında yüzeyin görünümünün nasıl olacağından bahsedilir.  Yani ne tarz boya ile boyanacağı veya yüzeyin pürüzsüz mü yoksa süet gibi lifli bir yapıda mı hazırlanacağı gibi işlemler söz konusudur. 

  Hazırsanız tüketicileri ilgilendiren en önemli kısıma başlayalım :)

  1. Renklendirme İşlemleri
  2. Yüzeye Doku Kazandırma İşlemleri

  1. Analin Deri

  Deriye en saf ve en doğal görüntüsünü kazandıran bu yöntem sonrasında deri Analin Deri veya yurtdışında Natural Nappa ismi de almaktadır. 

  Bu yöntem bir boyama yöntemi olup, sanki sulu boya gibi hayal edebilirsiniz. Sulu boya ile kağıdı boyarsınız ama boyansa bile alttaki kağıdın rengini ve dokusunu görebilirsiniz.

  Bu yöntem ile boyanan deriler farklı renklerde olsa dahi derinin yüzeyindeki doğal kırışıklıklar ve gözenekler görünebilmektedir. Bu sebeple deriye en saf ve en doğal görüntüsünü bu yöntem kazandırır.

  Analin deri ile boyanacak olan deriler boyama sonrasında derinin cilt kısmının net bir şekilde görüleceği için en kaliteli ve yüzeyi en temiz deriler olmak zorundadır. 

  Analin derinin görünüm olarak çok büyük avantajları olmasına ve en çok tercih edilen yöntemlerden biri olmasına karşın dezavantajları da bulunmaktadır. Analin derinin dezavantajları; su temasına karşı düşük koruma ve güneş ışığına karşı düşük dayanımdır.

  Aynı şekilde analin deriden yapılacak olan bir kanepe eğer evde çocuk ve evcil hayvan varsa görünümünün hızlıca yıpranacak olmasından dolayı  çok da uzun ömürlü olmayacaktır.

  Analin derinin en çok kullanıldığı yerler; Deri Cüzdan ve çanta gibi lüks segmentteki aksesuarların yapımında ve yine çok rağbet gören lüks ceket ve mobilya imalatlarında kullanılırlar.

  2. Semi-Analin Deri

  Analin ve Pigmented deri yöntemlerinin arasında bir yerde olan Semi-Analin deriler boyama solüsyonları içerisine az miktarda pigment ilave edilmesinden dolayı bu ismi almışlardır.

  Semi-Analin Deriler, analin derilere nazaran daha uzun ömürlü ve daha dayanıklıdır.

  Semi-Analin deriler de, analin deriler gibi yüzeyin doğallığını ve karakteristik yapısını korumakta ve derinin otantik havasını bozmamaktadır.

  Analin derinin dezavantajlarından olan düşük düzeyde suya ve güneşe dayanım, semi-analin deride geçerli değildir. Suya ve güneşe daha dayanıklıdır. 

  Semi-Analin Deriyi popüler yapan en önemli avantajları; içerisine az miktarda pigment eklenmesi sayesinde su ve güneş ışınlarına karşı dayanım yükselirken, pigmentli derideki gibi yüzey plastik hissiyatı vermez tam tersine analin derideki gibi yüzeyi çok doğal ve karizmatik hissettirir.

  3. Pigmentli Deri

  Pigmentli deri bir anlamda yüzey korumalı deri olarak da geçmektedir.

  Pigmentli deri nasıl imal edilir ? Derinin en üst cilt kısmı taşlanarak komple temizlenir. Bu temizleme sonrası hakiki derinin doğal görünümü olan granüller kaybolur. Bu yüzden kaybolan bu granülleri imalatta suni bir şekilde makineler yardımıyla tekrar yapılır. En son olarak da bu granüllerin üzerine yoğun bir boya tabakası yedirilir.

  Analı deriyi sulu boya olarak nitelendirmiştik ve pigmentli deriyi de yağlı boya veya normal duvarları boyadığımız boyalar gibi düşünebiliriz. Çünkü yüzey örtücülüğü çok yüksektir. Yüzeye kalın bir boya tabakası bırakmasından dolayı deri yüzeyini daha kolay korur.

  Pigmentli derinin avantajlar; temizlemesi kolay, yüzey çizilmeleri çok az, kullanım sonrası renk değişimi yok denecek kadar azdır. Ama pigmentli derinin bu avantajları aynı zamanda onun dezavantajlarını da oluşturmaktadır. Pigmentli derinin dezavantajları; doğal deri görünümü ve hissiyatını bozarak plastiğe dokunuyormuş hissiyatı verir. Bu sebeplerden dolayı deri piyasasında görece daha ucuz ve tercih edilmeyen deriler kategorisine girebilmektedir.

  En çok döşemelik deri olarak tercih edilmekte olup en çok otomotiv sektöründe kullanılmaktadır.

  Uygun fiyatları, yüksek çizilme dayanımı, yüksek renk koruma özelliği ve yüksek mukavemeti sayesinde otomotiv sektöründe mobilya sektörüne kadar pek çok sektörde tercih edilir.

  3. Finished Split Deri

  4. Oily Pull-Up Deri / Yağlı Deri

  Yağlı deri, normal ham derinin yüzeyinin analin boyama yöntemi ile boyanıp sonrasında boya yüzeyinin doğal yağlar veya waxlar ile mühürlenmesi yöntemiyle hazırlanır.

  En bilinen çeşidi Crazy deri çeşididir.

  Yağlı deriyi elinizle büker veya çizmeye çalışırsanız çok hızlı bir şekilde renk değişimi yaptığını ve sonrasında ise renk değişimi olan yeri parmaklarınızla ovalarsanız üzerindeki yağ sayesinde tekrar eski rengine kavuştuğunu görürsünüz.

  5. Antique Grain Leather  / Antik Deri

  Adından da anlaşılacağı üzer bu deriye baktığınız zaman çok eski çağlardan geliyormuş görünümü verdiğini farkedersiniz. Eski çağ havasını deri yüzeyinde 2 farlı renk tonunu barındırmasından kaynaklanmaktadır.

  Antik derinin en çok kullanıldığı yerler; Vintage, retro, antika görünümlü cüzdan, kemer, çanta ve ceket imalatında kullanılırlar.

  6. Nubuck Leather / Nubuk Deri

  Nubuk Deri, Top Grain Leather'ın cilt yüzünün yani kaliteli tarafının taşlanması(zımpara) sonucu kadifemsi bir yüzey elde edilmesiyle oluşmaktadır.

  Suya karşı nispeten dayanıklı olup sağlam yapısını ve kalın katmanlarını koruyabilmektedir.

  Genellikle nubuk deri ile süet deri dış yüzeylerinin yakın bir görünüme  sahip olması amacıyla karıştırılmaktadır.  Ancak kalite açısından nubuk deri süetten daha kaliteli ve sağlamdır. Aynı zamanda nubuk deri süet deriden daha pahalıdır.

  7.) Suede Leather / Süet Deri

  Süet deri nubuk derinin aksine derinin en sağlam olduğu e üst yüzeyi olan cilt kısmından imal edilmez, onun yerine derinin daha az sağlam ve uygun fiyatlı olan daha alt katmanları kullanılmaktadır.

  Süetin dezavantajlarından birisi de derinin suya dayanıklı üst katmanları yerine alt katmanları kullanıldığı için suya karşı ve kirlenmelere karşı daha korumasızdır. Bu yüzden süet deriden ayakkabı imalatı yapılması durumunda üreticiler suya karşı kalkan oluşturacak spreyler ile süet deriyi suya ve kirlenmelere karşı korumaya çalışırlar.

   

  İsmini Sıklıkla Duyabileceğiniz Diğer Deri Çeşitleri;

  Napa Deri; Bu deriyi aslında ünlü eden ürün eldivendir. Eldivenlerde kullanılan napa deri çok yumuşak ve kullanımı keyifli bir deri türüdür. Tüketiciler napa deriyi aynı zamanda yumuşak deri olarak ifade ettikleri için Napa kelime anlamı olarak yumuşak sanılmaktadır. Aslında ismini Amerikanın Kaliforniya Eyaletindeki Napa Vadisinden almaktadır.

  Günümüzde üreticiler de tüketiciler de ürünleri napa deri olarak ifade ettikleri zaman aslında onun yüksek kalitesi ve yumuşaklığına atıf yaparlar.

  Yüksek kaliteli ve pahalı bir deri türüdür. Çünkü Full Grain Leather veya Top Grain Leather gibi derinin en kaliteli ve pahalı kısımlarından imal edilmektedir.

  Rugan Deri; Patent deri olarak da bilinen rugan deridir.


   Older Post Newer Post

   Leave a comment

   Please note, comments must be approved before they are published